Dziś będzie trochę z innej beczki. Ten wpis poświęcony jest osobom, którym inni ludzie podcinają skrzydła. Ile razy wpadłeś na jakiś pomysł, a osoby, z którymi podzieliłeś się tą informacją wyśmiały Cię lub skrytykowały? Założę się, że dość często. Sam wiele razy tak miałem, jednak mimo wszystko kontynuowałem swoje działania. Było tak w przypadku mojego wyjazdu na Erasmusa. Ile razy słyszałem: ” Po co Ty tam jedziesz?” , “Nikogo nie znasz, jak Ty sobie poradzisz?” , “Jak się dogadasz z tymi Portugalczykami?”, “Przecież nie znasz portugalskiego.” – To tylko parę ze zdań, które słyszałem. To wszystko nie dość, że nie wpłynęło na moją decyzją, lecz sprawiło, że jeszcze bardziej zapragnąłem, aby wyjechać. Najważniejsze jest, aby ustalić sobie jakiś cel oraz sukcesywnie krok po kroku zbliżać się do mety. Wiadomo życie rzuca nam kłody pod nogi, jednakże wtedy o wiele bardziej docenimy nasze osiągnięcie, a nagroda będzie smakowała dwa razy bardziej. Często jest tak, że ludzie wyznaczają sobie zbyt wysokie cele i po prostu po jakimś czasie zaczynają wątpić w ich realizacje. Nadchodzi moment załamania i z kretesem wracają do punktu wyjścia. Wydaje mi się, że bardzo fajnym rozwiązaniem jest podzielenie celu na części. Nie wiem czy słyszeliście o technice Trzy Poziomy. Jeżeli nie to możecie poszukać w internecie na czym to polega. Ja jednak postanowiłem udoskonalić tą technikę. Osobiście uważam, że cel należy podzielić na “Pięć Etapów”.
Etap 1:
Jeżeli zacząłeś i wykonałeś pierwszy krok to gratulacje! Jesteś na dobrej drodze, aby dojść do celu.
0-10 %
Etap 2:
Brawo! Oby tak dalej. Na tym etapie entuzjazm jest największy oraz efekty przychodzą zdecydowanie i szybko.
10-30%
Etap 3:
Gratulacje! Dotrwałeś do 3 etapu to znak, że jesteś bardzo zaangażowany w to co robisz i masz wielkie szanse na powodzenie.
30-50%
Etap 4:
Tak jest! Masz za sobą przekroczoną magiczną granicę 50%. Skoro jesteś już w tym miejscu nic nie może Cie powstrzymać przed osiągnięciem celu. Na tym etapie mogą również pojawiać się wątpliwości. Dobrym sposobem na utrzymanie wysokiego poziomu zaangażowania będzie wyznaczenie sobie nagród za zdobycie progów 50 oraz 100 %.
50-70%
Etap 5:
Witaj w Etapie 5! Zrobiłeś na mnie ogromne wrażenie, ponieważ tylko nieliczne osoby dochodzą do tego momentu. Wiem, że nie było łatwo i musiałeś przejść długą drogę, żeby się tu znaleźć. Zakończenie Etapu 5 oznacza, że Twój cel został osiągnięty. Nie dość, że masz satysfakcje z wykonania zadania to dodatkowo możesz odebrać nagrodę, na którą zasłużyłeś. Gratulacje!
70-100%

Photo by Edgar Chaparro on Unsplash
Wyjaśnię to na przykładzie. Załóżmy, że moim celem jest wykonanie 100 pompek. Dzielę to wyzwanie na 5 części kolejno:
Etap 1:
Do 10 pompek.
Etap 2:
Do 30 pompek.
Etap 3:
Do 50 pompek.
Za wykonanie 50 pompek przysługuje mi nagroda w postaci wyjścia do kina.
Etap 4:
Do 70 pompek.
Etap 5:
Do 100 pompek
Wykonanie 100 pompek jest zakończeniem Etapu 5. Za ukończenie tego etapu należy się nagroda w postaci wycieczki zagranicznej.
Bardzo ważną rzeczą w tej metodzie jest również podział na czas poszczególnych etapów. Wiadomo, że etap pierwszy mogę po prostu zaliczyć pierwszego dnia wykonując ponad 10 pompek co nie jest zbyt dużym osiągnięciem. Jednak nie to jest jest jego istotą. Etap ten ma sugerować rozpoczęcie w dążeniu do wyznaczonego celu. Wszystko ma swój początek i koniec. Nawet najwięksi milionerzy tego świata zaczynali zarabiać od paru złoty, aby sukcesywnie zwiększać swoje dochody. Odpowiednio dobrany czas na poszczególne etapy daje nam efekt gwarancji sukcesu.
Metoda ta nie jest idealna, ponieważ nie można jej stosować do każdego celu. W przypadku, gdy nasz cel składa się z wykonania jakiejś czynności np. skoczyć ze spadochronu lub zaprosić dziewczynę, która Ci się podoba na kawę, nie jesteśmy w stanie podzielić danej czynności na Pięć Etapów.
W kolejnych postach postaram się przedstawić jeszcze inne metody, którymi możemy kierować się podczas osiągania wyznaczonych celów.
Zapamiętajcie ograniczenia występują jedynie w waszej głowie i tylko od was zależy czy zdołacie je przezwyciężyć!